Menu

Stiri si Avize
Spiritualitate - Discutii
Evenimente - Manifestatii

Resurse utile


Patriarhia Ortodoxa Romana

Mitropolia din Paris

Episcopia Ortodoxa Romana a Italiei

Romanii din Bologna

Publicitate

Calendar Crestin Ortodox
Fetele care lumineaza

(5/11/2015)Scris in: Spiritualitate de:Parintele Ion

Astăzi  există  o dorință  arzătoare de a  scoate în  evidență  fața lucrurilor  sau propria noastră  față. Din străfundul  ființei  noastre  există  o forță  care ne obligă să  scoatem  la lumină, din interiorul  nostru, ceva care  ne exprimă  pe  noi  înșine.  Poate  că este  forța  care se trezește din "inacceptarea" că  suntem un "nimeni" sau un "nimic".  Dorim să  fim "cineva", să  demonstrăm  că  suntem capabili  de ceva și  încă  ceva deosebit, ceva ce nu a mai făcut  nimeni. De aceea căutăm să ne exprimăm  într-un limbaj al nostru folosindu-ne  de  lucruri, îmbrăcăminte  sau  idei  pentru  a  transmite celor cu care venim în contact, ceva din propria noastră  personalitate.  Aceasta  este "fața" noastră  cu care încercăm  să ne prezentăm  înaintea  unui "public" al nostru. În mod  conștient  sau nu , începem  să  devenim  ca niște "actori" ai societății  în  mijlocul căreia  trăim . Este însă foarte important  să știm că suntem  întotdeauna între două valori : adevăr  sau minciună. Deci expunînd  "fața" noastră unui  public este ca și cînd ai spune un adevăr sau o minciună. Diferența nu poate fi  nici  neglijată și nici luată în glumă. Adevărul și minciuna au jucat întotdeauna un rol decisiv  în destinul omenirii  și în destinul nostru personal. Neavînd noțiunile clare asupra adevărului și a falsului, creem  confuzie,   și  în mod automat  vom crea o și mai mare confuzie în descifrarea destinului nostru. De aceea trebuie să clarificăm  în primul  rînd noțiunea de adevăr  și noțiunea de fals, înainte de a expune publicului  ceva din ceea ce vrem noi să arătăm. Mă refer la toate mijloacele de mediatizare  folosite  azi , celulare, facebook,etc . Sunt persoane care și-au creat propriul  public și propri admiratori  și  care sunt convinși  că propria lor imagine a devenit faimoasă, fără  însă  să-și  dea seama că sunt  victima unui schimb  iluzoriu  de" îmi place". Este posibil  ca totul să se sfîrșească  în plăcerea de a minții și a fi mințit, important  în tot jocul acesta nefiind minciuna  ci plăcerea jocului în sine. Important  este că mă pot  juca, restul nu mai contează.  Oare să fie așa ?