Menu

Stiri si Avize
Spiritualitate - Discutii
Evenimente - Manifestatii

Resurse utile


Patriarhia Ortodoxa Romana

Mitropolia din Paris

Episcopia Ortodoxa Romana a Italiei

Romanii din Bologna

Publicitate

Calendar Crestin Ortodox
Sf. Moaste la Bologna

(10/11/2012)Scris in: Stiri si Avize de:Parintele Ion

Noi, preotul paroh, ne-am gândit ca in Postul Sf. Crăciun, să organizăm in Biserica noastră din Bologna, o expunere a Sf. Moaşte, care ne-au fost dăruite cu binecuvântarea PS. Pimen al Sucevei, de către un grup de credincioşi. Pentru aceasta invităm pe toţi credincioşii noştri, să participe la slujbele noastre, pentru a preamări pe Dumnezeu, Cel atât de minunat întru Sfinţii Săi. Să preamărim cu toţii pe Dumnezeu şi să-I cerem mila Sa atât de minunată pentru viaţa noastră de acum şi pentru a rămâne cu EL in veşnicie, raţiunea cea mai înaltă a existenţei fiecăruia dintre noi.

Să ne ajute Dumnezeu să putem să ne întâlnim cu El şi Sfinţii Săi nu numai în rugăciune, ci şi în fiecare clipă a vieţii noastre. Pentru că rugăciunea cea adevarată lucrează în toată viaţa noastră, în casele noasre şi în societatea în care trăim. Iar dacă ni se va întâmpla să vedem că rugaciunea noastră nu ar da rodul ei specific, adică pacea cu Dumnezeu şi întelegerea cu semenii, să nu ne tulburăm şi să dăm frâu liber cugetărilor fară Dumnezeu.

Numai rugăciunea tuturor aplanează neînţelegerile dintre oameni. Când oamenii nu sunt uniţi prin rugăciune mai întâi, se creează multe situaţii neplăcute, însă cei ce rămân în starea de veghe îşi vor lua plata prin răbdare. Să-l citim pe Sf. Pavel ce spune despre răbdare şi ne va fi deajuns. Rămânerea în rugăciune ne va lumina si ne va face parte de cunoaşterea cea adevarată a lui Dumnezeu, şi va coborâ în noi mila cea dumnezeească pe care să o dăruim şi celor ce nu ne înteleg. Aşa să ne Ajute Dumnezeu.