Menu

Stiri si Avize
Spiritualitate - Discutii
Evenimente - Manifestatii

Resurse utile


Patriarhia Ortodoxa Romana

Mitropolia din Paris

Episcopia Ortodoxa Romana a Italiei

Romanii din Bologna

Publicitate

Calendar Crestin Ortodox
Comunitatile crestine din Bologna

(10/6/2012)Scris in: Evenimente de:Parintele Ion

În data de  07 mai 2012 în Biserica noastră din via Calari 4 a avut loc o întîlnire deosebit de semnificativă pentru viața spirituală și religioasă a orașului Bologna. La această întîlnire au fost prezenți toți reprezentanți Bisericilor creștine din Bologna dintre care putem enumera în primul rînd Biserica catolică locală, Biserica ortodoxă română și greacă, Biserica metodista, Biserica adventistă și Biserica luterana. Lucrarile acestei întîlniri are scopul ca Bisericile creștine să se cunoască cît mai bine, să fie cît mai apropiate una de alta pentru o mai bună credibilitate în lume și în mod deosebit în societatea în care trăiesc. Deasemenea Bisericile creștine vor să-și propună obiective comune pastorale cum ar fi educația religioasă a familiei, a tinerilor , a copiilor sau inițiative comune cu caracter social cum ar fi discriminarea , sărăcia , apărarea celor fără apărare, a categoriilor sociale care au nevoie de ajutor. Prin inițierea unor proiecte cu caracter pastoral sau social , Bisericile creștine se cunosc mai bine , se înțeleg mai bine și prin aceasta pot avea mai multă încredere una în alta și mai puțină suspiciune. Pentru noi creștinii ortodocși este o bună posibilitate pentru ca ceilalți creștini să cunoască valorile și frumusețile spiritualități noastre pe care lumea creștină le-a pierdut  și care sunt atît de necesare astăzi în regăsirea valorilor autentice creștinești și omenești.  Astăzi creștini au pierdut capacitatea de a sacrifica și a se sacrifica unii pentru alții pentru că au pierdut sensul crucii și răstihnirii lui Hristos, au pierdut sensul responsabilității invocînd dreptul libertății de a face ce vor , uitînd că vor răspunde în primul rînd în fața lui Dumnezeu pentru actele lor. Sunt multe de făcut într-o societate debusolată  și de aceea trebuie să considerăm că a venit momentul să ne unim forțele și să abandonăm motivele de discordie dăunătoare pentru toți. Urăm succes pe viitor acestei inițiative.

Preot  Ion  Rîmboi   Bologna