Menu

Stiri si Avize
Spiritualitate - Discutii
Evenimente - Manifestatii

Resurse utile


Patriarhia Ortodoxa Romana

Mitropolia din Paris

Episcopia Ortodoxa Romana a Italiei

Romanii din Bologna

Publicitate

Calendar Crestin Ortodox
Catre tineri

(26/4/2012)Scris in: Spiritualitate de:Parintele Ion

Toți  tinerii  sunt frumoși  și plini de viață. Îi privești  și te încîntă , te bucură, uneori te sperie,  te face să te dai  la o parte din calea lor.  Alții  însă, cînd îi privesc, sunt invidioși , se întristează , devin rigizi și morocănoși , criticiști și eliminatori.  Cei mai în vîrstă îi privesc contrariați.  Aceasta pentru că istoria omenirii a gravitat cel mai mult în jurul celor  în vîrstă , celor  înțelepți, poate  pentru că societatea le dădea autoritatea s-o facă. 

       Azi,  însă tinerii sunt liberi, sunt puternici, sunt creatori și doritori de schimbare.  Ei sunt forța principală care schimbă istoria , care cer o continuă schimbare.  Ei  doresc să cunoască totul și să experimenteze totul în cel mai scurt timp. Ei sunt niște aventuieri nestăpîniți  care vor să schimbe repede fața lumii. Lucrurile cu o vechime de 2 sau 3 ani le numesc depășite.  Cei în vîrstă privesc cu înfrigurare că lumea pe care au creat- o  ei  în tinerețe , se prăbușește și dispare.  Tinerii sunt priviți ca cei care strică și  îngroapă .  Hristos a fost întrebat de un tînăr  cum să moștenească viața vesnică.  Probabil pentru că  doresc să rămînă veșnic  tineri.  Hristos nu a adresat sfaturi speciale pentru tineri, probabil  pentru că știa că nu le plac predicile în general, sunt neascultători și răsvrătitori.  Tinerii sunt însă curioși , pun multe întrebari. Părinții nu sunt nici pe departe pregătiți pentru a da răspunsuri.   Sunt însă  mulți Sfinți Părinți ai Bisericii care s-au  adresat tinerilor.

       De undeva de sus, din cer, Dumnezeu  privește pe scena istoriei omenirii atît pe cei tineri cît și pe cei în virstă. O generație construiește și o alta dărîmă, totul sau aproape totul se transformă în nimic. Ideile însă rămîn  iar lucrurile pier.  Ideea de locuință a rămas dar casa s-a transformat.  Fiecare epoca a construit în felul ei și așa putem spune că locuința are istoria ei , încălțămintea istoria ei, îmbrăcămintea,etc... Construcția trebuie făcută însă pe o temelie.  Nu trebuie să credem că putem construi pe nimic. Dumnezeu va face în așa fel ca tineri gropari de azi să fie martori  cînd alții îi vor îngropa  ceea ce ei au creat.  Aceste două categorii de oameni trebuie să conviețuiască în mod obligat. Tinerii să dea viață iar batrînii să dea înțelepciune ; tinerii să se adape din  înțelepciunea generațiilor dinaintea lor  iar bătrînii să se adape din bucuria vieții care o emană tinerii.  Cei  în vîrstă trebuie să se bucure cînd viața și lumea este în schimbare, să sprijine și să încurajeze pe cei tineri. Teama nu-și are rostul.  Mișcarea și schimbarea înseamnă viață,  a te opri și a nu schimba nimic înseamnă moarte. Noi suntem supuși noutății. Istoria omenirii ca și istoria credinței  cu  personajele ei trebuie respectată și venerată.  Aceasta înseamnă să fii ortodox și să ai credință ortodoxă. 

      Astăzi omenirea are convingerea că toți  trăim viața cotidiană într-o casă comună. Ce frumos ar fi să transmitem  flacăra vieții,  care dă lumină și căldură, plini de bucurie și de speranță. Să nu ne negăm și să nu ne ignorăm unii pe alții. Generațiile trebuie să trăiască îmbrățișate. Viața nu este alcătuită din bucățele, este continuă. Nu există am fost și vom fi, noi suntem azi și trebuie să fim azi atît cei bătrîni cît și cei tineri. Noi trebuie să  trăim din plin  azi nu cum trăiesc bătrînii în trecut  iar tinerii în viitor. Bătrînii trăiesc mult din amintiri iar tinerii din visuri. Noi ortodocșii  trăim mult din înțelepciunea istoriei și cuvintele din spritualitatea ortodoxă  spunea bătrînul  este vocea cea vie care ne- a  transmis credința de la Fiul lui Dumnezeu. Amin