Menu

Stiri si Avize
Spiritualitate - Discutii
Evenimente - Manifestatii

Resurse utile


Patriarhia Ortodoxa Romana

Mitropolia din Paris

Episcopia Ortodoxa Romana a Italiei

Romanii din Bologna

Publicitate

Calendar Crestin Ortodox
Intalnirea cu primarul orasului Bologna

(26/4/2012)Scris in: Evenimente de:Parintele Ion

În primul rînd trebuie să se recunoscă că primirea noastră la palatul Primăriei de Bologna are o importanţă deosebită pentru noi, românii din Bologna. Aceasta demonstrează că autorităţile locale ne consideră şi ne respectă. Dînşii aşteaptă să arătăm mai mult, să dăm mai mult , să fim mai vizibili prin lucruri bune. Pe marginea acestei vizite se poate face multe comentarii pozitive. În primul rînd îi mulţumim domnului primar Dott. Virgilio Merola pentru primirea jovială şi călduroasă pe care ne-a făcut o, cu fără nici un fel de prejudecăţi referitoare la Comunitatea noastră, ci dimpotrivă cu toată atenţia şi consideraţia pe care trebuie s-o aibă în faţa unor cetăţeni pe deplin recunoscuţi ca europeni. Pentru mine personal a fost o frumoasă lecţie de comportament pe care şi noi la rîndul nostru trebuie să ne-o însuşim şi s-o avem pentru ţara şi oraşul care ne a primit. Motivul întîlnirii a fost recunoaşterea juridică a Episcopiei Ortodoxe Române din Italia de către statul italian prin semnătura decretului prezidenţial din 12. 09. 2011 de către preşedintele , Giorgio Napoletano. Cu ocazia aceasta am vorbit despre prezenţa ortodoxă română în Italia, despre organizarea noastră la nivel de Episcopie şi parohie, despre activitatea noastră religioasă , culturală şi umanitarã. A fost prima întîlnire la acest nivel pentru că am cerut această audienţă, mai ales că am avut un motiv deosebit. Dacă sunt argumente deosebite care pot aduce schimbări şi îmbunătăţiri pe o perioadă mai lungă, atunci putem spune că aceste întîlniri sunt necesare şi realizabile. Desigur că am avut întîlniri la nivel de consilieri, de responsabili de anumite sectoare, pentru crearea şi punerea în practică a unor proiecte sociale, umanitare sau culturale. Relaţiile cu autorităţile civile şi religioase au fost întotdeauna foarte bune şi fructuoase. Nu reuşim noi să ne ridicăm la înălţimea disponibilităţii autorităţilor locale care doresc să ne cunoască şi să colaboreze cu noi în rezolvarea problemelor noastre. Noi trebuie să ne arătăm mai mult disponibilitatea şi dorinþa noastră, să propunem şi să ne propine pentru împlinirea unor proiecte sociale pe care autorităţile locale le pot considera integrare eficientă şi concretă în societatea civilă a oraşului. Un dialog se menţine dacă este eficient şi concret. Începutul este mai greu, dar realizările pot aduce stimuli şi satisfacţii. Continuitatea unei colaborări vine de la sine dacă sunt împliniri şi satisfacţii. Sperăm ca aceasta vizită să fie un stimul şi o provocare pentru comunitatea noastrã , care vor duce la rezultate mai bune decît cele pe care le am avut pînă acum.

Vă mulţumim.