Menu

Stiri si Avize
Spiritualitate - Discutii
Evenimente - Manifestatii

Resurse utile


Patriarhia Ortodoxa Romana

Mitropolia din Paris

Episcopia Ortodoxa Romana a Italiei

Romanii din Bologna

Publicitate

Calendar Crestin Ortodox
Apel catre mame

(26/4/2012)Scris in: Spiritualitate de:Parintele Ion

Pentru ca să creşti bine şi să fii sănătos trebuie să te hrăneşti bine. Ne hrănim însă şi creştem în limitele umane, cu toate slăbiciunile şi fragilităţile pe care le moştenim. Grija părinţilor pentru copii este deosebită. Pentru o sănătate consolidată trebuie însă să ne hrănim cu "hrană divină"(Ev. Ioan 6,48 ), cu trupul lui Hristos . Să hrănim trupul şi sufletul în acelaşi timp, pentru ca să creştem bine. Alimentaţia trebuie să facă să crească bine întreaga personalitate a unui copil ca şi a oricărei fiinţe umane. Nu suntem dumnezei, suntem creaturi şi pentru aceasta avem nevoie de hrana cea dumnezeiască pe care ne-a lăsat-o Hristos în Biserică. Să nu uităm s-o întrebuinţăm cum se cuvine. Pe copii , părinţii nu-i uită şi nu-i neglijează niciodată, pentru că sunt bucuria şi lumina ochilor lor. Dar felul cum îi hrănim se întîmplă să-l neglijăm. Uitarea şi neglijenţa sunt în viaţa omului necruţătoare şi neiertătoare. Lucrurile pretind să fie făcute la timpul lor. Azi nu poţi să mai faci ceea ce ai neglijat acum cîţiva ani să faci. Timpul s-a scurs şi nu mai vrea să se întoarcă înapoi. Biserica este mama noastră care ne naşte la o viaţă nouă, la viaţa creştină. Ea este alături de toate mamele din lume. Este ca o cloşcă care adăposteşte, încălzeşte şi ocroteşte pe fii săi. Ea este mama cea divină care primeşte şi stă de vorbă direct cu toate mamele, fără nici o condiţie pusă.

Veniţi mamelor cu copii voştri la Mama cea dumnezeiască care ascultă, mîngîie şi hrăneşte pe toţi fii săi.